- 02.04.2024
АФИРМИСАЊЕ ИСТРАЖИВАЧКЕ И СТВАРАЛАЧКЕ АКТИВНОСТИ И САРАДЊЕ У ОКВИРУ ПРОЈЕКТА „ТРАГОВИ ВАШИ, ПУТОКАЗИ НАШИ“
У уторак, 2. априла 2024. године, у свечаној сали др Елси Инглис, а поводом Међународног дана књиге за децу, награђени су и похваљени најбољи радови ученика који су учестовали у овогодишњем пројекту Актива школских библиотекара општине Младеновац. Реализацији пројектних активности прикључило се пет основних школа општине Младеновац: ОШ „Милица Милошевић“, ОШ „Биса Симић“, ОШ „Живомир Савковић“, ОШ „Момчило Живојиновић“ и ОШ „Свети Сава“. Програмски садржај оплемењен је књижевним сусретом са нашом драгом гошћом, младом књижевницом, Аном Ковачевић и извођењем композиција на гитари ученице Данице Црногорац. Ученици су се током књижевног сусрета упознали са необичним знаковима које је Ана препознала на свом стваралачком путу и дочарала им своје стваралаштво кроз читање омиљених стихова из збирке "Сунце у теби".
Бенефити остварени пројектом поред подстицања и афирмисање истраживачке и стваралачке активности ученика подразумевају и унапређење дигиталних, језичких и комуникацијских компетенција ученика, унапређење међупредметних компетенција и оснаживање сарадње на свим нивоима.
Захваљујемо се свим ученицима, учитељима, наставницима, колегама библиотекарима на сарадњи током реализације пројекта, као и Удружењу Литера Младеновац, Prima izdavaštvo i distribucija из Горњег Милановца која је обезбедила књиге за награде, као и Општини Младеновац на обезбеђивању простора за реализацију завршног сусрета.
- 13.04.2018
ПОДСТИЦАЊЕ КРИТИЧКОГ МИШЉЕЊА
Учесници читалачког пројекта „Оштро перце 2017/2018.“ , чији су прикази оцењени као најбољи, награђени су 13.4. у сали „Елси Инглис“ поклон књигама библиотеке „Деспот Стефан Лазаревић“ која је уз Актив школских библиотекара општине Младеновац била организатор овог дешавања.
Програм је, осим доделе награда, имао за циљ позивање што већег броја ученика на укључивање у пројекте који развијају критичко мишљење код младих. Представник градске библиотеке указао је колико је важно развијати и користити овакав вид мишљења у свим ситуацијама, колико нам оно омогућава да се ослободимо субјективних убеђења и да једном објективном анализом долазимо до логичких закључака. Развијати критичко мишљење је процес заснован на неутралној и непристрасној процени. Помаже нам, не само да напишемо добар критички приказ, већ у свеукупном развитку нашег бића, учењу, доношењу одлука, али и и решавању проблема. Учи нас како да са поштовањем и уважавањем прихватамо разлике у перципирању које доводе до тога да не мислимо сви исто, те самим тим превазилазимо конфликте на један узвишенији начин. Зато је у том процесу развоја код деце неопходна подршка, како школе, тако и родитеља.
Учешће у програму узеле су три основне школе „Коста Ђукић“, „Свети Сава“ и „Бора Лазић“. Додела награда употпуњена је културно-уметничким делом програма где су се деци и њиховим родитељима представили ученици ОМШ „Стеван Христић“ , као и вешти рецитатори, награђени на овогодишњем општинском нивоу такмичења.
- 20.04.2018.
ОШТРО ПЕРЦЕ - међушколски ниво
Ученици нижих разреда који су се пријавили за овај ниво такмичења, имали су задатак да бајку, предвиђену наставним планом и програмом за разред који похађају, адаптирају својом маштовитошћу. Одзив ученика је био велики, те је у библиотеку пристигло преко 70 дечијих радова.
- 24. 04. 2016.
,,ОШТРО ПЕРЦЕ 2015/2016.
У овогодишњем националном такмичењу ,,Оштро Перце 2015/2016“, учестовало је 600 ученика, од првог до осмог разреда, из целе Србије. Завршни сусрет, одржан је 22. априла у ОШ ,,Свети Сава“ у Београду. Програм су водиле, ауторке пројекта, библиотекари Анђелка Танчић и Слађана Галушка. Том приликом, додељене су дипломе и похвалнице ученицима најиновативнијих и најкреативнијих радова. Шест ученика наше школе, у различитим категоријама, награђено је за своју оригиналнст, таленат и креативност. Кристина Касоли, ученица 8/3, добитница дипломе Најталентованије Перце, својим излагањем, представила је нашу школу. Она је у уводном делу изнела своја запажања о самом пројекту, а затим, прочитала свој победнички рад. Сви ученици, чији су радови проглашени за најбоље, награђени су дипломом или похвалницом, као и поклон књигама ИК ,,Одисеја“ и ,,Креативни центар“ које су својом подршком допринеле популаризацији самог пројекта. Свака школа учесница, награђена је захвалницом за учешће у пројекту.
Честитамо свим ученицима на учешћу, организаторима, библиотекарима, наставницима, учитељима и осталим сарадницима, уз жељу да се ученици, следеће године, ангажују у још већем броју у разноликим активностима које нуди овај пројекат:
- неговање културе читања и схватање улоге и значаја књижевне критике;
- оспособљање ученика за логичко схватање и процењивања прочитаног текста (самостално и тимско тумачење књижевног дела);
- развијање читалачког укуса, вештине писања и ликовног изражавања;
- оспособљавање ученика за схватање и креирање медијске поруке (развијањем информатичке, информационе и медијске писмености) и др.
- 12. 06. 2019.
СВЕЧАНИ ЗАВРШЕТАК ТРЕЋЕ СЕЗОНЕ КЊИЖЕВНОГ ТАКМИЧЕЊА „ЧИТАМ, ПА ШТА“
У среду 12. јуна 2019. године у 12:00 часова у Библиотеци „Петар Кочић“ на Врачару одржана је завршна манифестација програма „Читам, па шта“, који се, у организацији Библиотеке града Београда, већ три године бави подстицањем читања деце основношколског узраста у Србији.
Свим учесницима, њиховим родитељима, професорима и библиотекарима обратио се најпре дечји писац Зоран Пеневски, откривши им тајну успешног и квалитетног читања, као и магију сазревања уз књижевне јунаке. Потом је стручни жири овогодишњег такмичења, Виолета Ђорђевић и Биљана Петровић, библиотекарке Дечјег одељења Библиотеке града Београда“, прочитао образложење награда и похвалио све учеснике. Међу похваљеним ученицима нашао се и ученик трећег разреда наше школе, Марко Кањевац. Он је похваљен за учешће и остварен пласман на градском нивоу овог такмичења.
Након програма уприличен је пригодан коктел, на којем су се размењивала мишљења о читању, писању и оном што је највредније – дечјој литератури која траје.
- 26. 03. 2024.
,,Трагови ваши, путокази наши"
У холу школе изложени су бројни резултати рада наших ученика, учесника пројекта ,,Трагови ваши, путокази наши". Пројекат је реализован у организацији Актива школских библиотекара општине Младеновац. Поред библиотекара, пројекат је укључивао сарадњу са учитељима и наставницима и ученицима свих основних и средњих школа.
Реализоване активности са ученицима су:
- истраживачка активност (претраживање и проналажење информација о одређеном писцу који је стварао на задату тему уз коришћење поузданих извора информација)
- стваралачка (креирање паноа или презентација, ликовних, литерарних или дигиталних радова на српском или неком другом страном језику).
Овогодишња тема пројекта је била - завичај.
Пројектом реализоване активности негују интердисциплинарност (корелација српски језик, страни језици, ликовно, грађанско и информатика) и унапређују сарадњу и међупредметне компетенције.
Одрживост пројекта се огледа кроз обраду других тема у наредним годинама, као и анализирање задате теме из угла преосталих области знања.